Wprowadzenie
Pochwała Boga za stworzenie, które znajdujemy w Pieśni Słonecznej, jest znakiem ducha braterstwa,, który wypełnia duszę świętego Franciszka z Asyżu. Jego głębokie doświadczenie Boga pozwala mu doświadczyć w każdym stworzeniu powód do uwielbienia. Dla niego stworzenia noszą w sobie sobą ślad dobroci Boga, Najwyższego Dobra, które wszystko uczyniło. Można powiedzieć, że Boski odcisk palca jest dobry, a każde stworzenie jest pełne dobroci.
Bóg stworzył dla nas ogród do zamieszkania, ale człowiek popadł w grzech i przyczynił się do braku równowagi w relacjach ze wszystkimi istotami. Relacje z innymi stworzeniami mają charakter utylitarny i od tego momentu harmonia została zerwana. Ten akt agresji powtarza się za każdym razem, gdy ktoś czuje się uprawniony do wykorzystywania zasobów stworzenia bez żadnych zahamowań. Poziom życia niektórych społeczeństw jest tak niezrównoważony, że potrzeba trzech lub czterech planet, aby utrzymać obecny poziom konsumpcji.
Kościół, pełniąc rolę matki i nauczyciela, czuje się zaangażowany w troskę o wspólny dom. Papież Franciszek w encyklice Laudato Si wyraził zaniepokojenie pogorszeniem stanu środowiska i właśnie tam potępił sytuację, w jakiej znajduje się Amazonia (LS 38). Wezwanie do synodu w Amazonii jest ideą, która jest w doskonałej harmonii z posługą Papieża i z rozumieniem Kościoła.
Nasze zaangażowanie w modlitwę za Kościół i za świat, zwłaszcza za biednych i zmarginalizowanych, zbliża nas do tego, czego pragnie papież Franciszek i biskupi Amazonii. Dlatego chcemy przedstawić tę nowennę na cześć świętego Franciszka z Asyżu, ubogaconą tekstami Instrumentum Laboris Synodu Amazonii, aby uwrażliwić jeszcze więcej ludzi w tym zmaganiu i modlić się za wszystkich jego uczestników.
Na każdy dzień nowenny jest wyznaczony temat. Omówienie tematu odbywa się za pomocą tekstów Instrumentum Laboris. Jeśli uzna się to za wygodne, można odprawić też krótki obrzęd pokutny, a następnie odmówić modlitwę na każdy dzień. Następnie proponowany jest fragment z Ewangelii (wskazany w tekście lub też można przeczytać Ewangelię z dnia). Aby pogłębić się nieco bardziej ten temat z naszej duchowości franciszkańskiej, proponuje się także czytanie pism św. Franciszka. Po czym jest czas na krótkie rozważanie do podanych punktów. Zaleca się praktykowanie rozważań w lokalnych wspólnotach. Na końcu modlimy się wezwaniami (prośbami) oraz modlitwą Ojcze nasz i modlitwą na zakończenie , która jest taka sama na każdy dzień. Są to wskazówki, jednak każdy z nas może wykorzystać twórcz ten materiał, aby osiągnąć jak największy duchowy owoc.
Pragniemy, aby te dziewięć dni przygotowań do święta św. Franciszka były czasem słuchania, refleksji i dialogu na temat wyzwań, jakie stawia nam Kościół. Niech Najwyższy Pan, Największe Dobro błogosławi was.
Bracia kapucyni wspólnoty nowicjatu Kolumbii, Ekwadoru i Wenezueli.