Dzień I - Synod dla Amazonii
25 września 2019
Synod dla Amazonii
Prezentacja tematu: Tekst Instrumentum laboris Zgromadzenia Specjalnego dla Regionu Amazonii Synodu Biskupów (6-27 października 2019) (Instrum. 1-3).
Dnia 15 października 2017 r. Papież Franciszek ogłosił zwołanie Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Amazońskiego. Jego wizyta w Puerto Maldonado (19.01.2018) rozpoczęła długi proces przygotowań synodalnych. Zwieńczeniem prac był Instrumentum Laboris - dokument zawierający materiały przygotowawcze do Synodu z czerwca 2018 r. oraz rezultaty obszernych konsultacji wśród społeczności amazońskich.
Kościół ma dziś okazję wsłuchiwać się w głos tego regionu, o którym ostatnio tak wiele się mówi. To nasłuchiwanie podkreśla znaczenie jakie nabiera Amazonia. Nowe miejsce, które nigdy wcześniej nie było tak brane pod uwagę zarówno w kontekście narodowym czy światowym jaki i kościelnym.
Jednak słuchanie nie jest łatwe. Z jednej strony mamy syntezę odpowiedzi na kwestionariusz Konferencji Episkopatu i wspólnot indiańskich. Nie zawsze kompletną i wystarczającą. Z drugiej strony słyszymy ciągłe wezwanie do nawrócenia ekologicznego i duszpasterskiego na peryferiach geograficznych i egzystencjalnych (por. EG 20). Proces ten musi być kontynuowany podczas Synodu jak i po nim, jako centralny element przyszłego życia Kościoła. Amazonia wzywa nas do konkretnej i pojednawczej odpowiedzi.
Modlitwa franciszkańska
Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokojuAbym siał miłość tam, gdzie panuje nienawiść
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda
Jedność tam, gdzie panuje rozłam
Prawdę tam, gdzie panuje błąd
Wiarę tam, gdzie panuje zwątpienie
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz
Światło tam, gdzie panuje mrok
Radość tam, gdzie panuje smutek
Spraw Panie, abym mógł
Nie tyle szukać pociechy Co pociechę dawać
Nie tyle szukać zrozumienia Co rozumieć
Nie tyle szukać miłości Co kochać
Albowiem dając - otrzymujemy
Wybaczając – zyskujemy przebaczenie
A umierając – rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen
Czytanie Ewangelii z dnia (Łk 9, 1-6)
albo:
Słowa Ewangelii wg św. Jana (J 14, 15-27)
Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze - Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie widział. Ale wy Mnie widzicie; ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was. Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie». Rzekł do niego Juda, ale nie Iskariota: «Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?» W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka. Oto Słowo Pańskie
Z Pism św. Franciszka z Asyżu (LZ 1-5)
W Imię Najwyższej Trójcy i Świętej Jedności, Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen! Wszystkim czcigodnym i umiłowanym braciom (…) i wszystkim ministrom i kustoszom, i kapłanom tego braterstwa, pokornym w Chrystusie i wszystkim braciom prostym i posłusznym, pierwszym i ostatnim: Brat Franciszek, człowiek nędzny i słaby sługa wasz najmniejszy, przesyła pozdrowienie w Tym, który odkupił i obmył nas we Krwi swojej najdroższej, którego imię gdy usłyszycie, oddawajcie Mu pokłon z lękiem i szacunkiem, pochyleni do ziemi, imię Jego - Pan, Jezus Chrystus, Syn Najwyższego, który jest błogosławiony na wieki. Słuchajcie, panowie synowie i bracia moi, i posłuchajcie słów moich. Nakłońcie ucha serca waszego i bądźcie posłuszni głosowi Syna Bożego. Zachowujcie przykazania Jego całym sercem i wypełniajcie doskonale Jego rady. Wysławiajcie Go, bo dobry i wywyższajcie Go w uczynkach waszych, bo po to posłał was na cały świat, abyście słowem i czynem dawali świadectwo Jego głosowi i przywiedli wszystkich do poznania, że oprócz Niego nie ma Wszechmocnego. Trwajcie w karności i w świętym posłuszeństwie i wypełniajcie to, co przyrzekliście Mu dobrym i mocnym postanowieniem. Pan Bóg odnosi się do nas jak do synów.
Rozważanie
W Ewangelii słyszymy, że Pan Jezus obiecuje nam Ducha Świętego, aby prowadził nas i prowadził do lepszego poznania Prawdy. Kościół zgromadzony na zgromadzeniu synodalnym jest znakiem działania Ducha Pańskiego obecnego pośród jego wiernych. Kościół z tej okazji spotyka się, aby zastanowić się nad sytuacją w Amazonii i prosi nas, abyśmy przeżyli ten czas słuchania, refleksji i głębokiego dialogu.
Święty Franciszek z Asyżu w Liście do całego Zakonu zachęca do działania i życia oczami Pana. Posłuszeństwo Bogu odbywa się poprzez uważne słuchanie Jego głosu. Synod, który mamy wkrótce przeżyć, jest zaproszeniem do wysłuchania Amazonii, wszystkich jej głosów: ludów, stworzenia, kultury, niesprawiedliwości itp. Niech nasze wyznanie wiary Bogu i nasz cel wypełnienia Jego woli pomogą nam przeżyć ten czas jako okazję do spotkania z braćmi i naszą siostrą Matką Ziemią.
Sugestie do rozważania:
Co to jest synod i do czego służy?
Jaką mam wiedzę na temat Synodu w Amazonii?
Co mogę zrobić, aby współpracować na tym Synodzie?
Wezwania (prośby)
Za Kościół, za Papieża i biskupów, którzy spotkają się w Rzymie, aby świętować Synod Amazonii. Niech Duch Święty obdarzy was mądrością Boga i gotowością myślenia i działania dla tych, którzy nie mają głosu. Prosimy Cię Panie.
Za wszystkie rządy odpowiedzialne za zapewnienie opieki nad Amazonią, aby wzięły na siebie odpowiedzialność i zostały oświecone światłem Bożym i słowem Kościoła. Prosimy Cię Panie.
Za wszystkim narody zamieszkujące Amazonię, aby czując bliską obecność Kościoła, zobowiązały się do pracy na rzecz sprawiedliwości, pokoju i godności wszystkich. Prosimy Cię Panie.
Za wszystkich, którzy cierpią marginalizację, przemoc i pozbawienie ich praw, aby ten synod pomógł im żyć radością Ewangelii. Prosimy Cię Panie.
Za wszystkich, którzy walczą o prawa narodów i stworzenia, aby nie upadli i czuli się zachęcani i wspierani przez słowo Kościoła. Prosimy Cię Panie.
Ojcze nasz...
Modlitwa końcowa za Synod Panamazoński
Boże Ojcze, Synu i Duchu Święty,
oświeć swoją łaską Kościół, który jest w Amazonii.
Pomóż nam przygotować z radością, wiarą i nadzieją
Synod Panamazoński:
„Amazonia: nowe ścieżki dla Kościoła
i dla integralnej ekologii ”.
Otwórz nasze oczy, nasz umysł i serce
Po to by przyjąć to co Duch Św.
mówi do Kościoła w Amazonii.
Wzbudź uczennice i uczniów-misjonarzy,
którzy poprzez słowo i świadectwo życia
będą głosić Ewangelię narodom Amazonii,
będą bronić ziemi, roślinności i rzek regionu,
przed zniszczeniem, zanieczyszczeniem i śmiercią.
Niechaj Nasza Pani z Nazaretu, Królowa Amazonii,
wstawia się za nami,
by nigdy nie brakowało nam odwagi i zaangażowania
iść ramię w ramię z Jej Synem Jezusem. Amen!