Dzień IV - Migracja
28 września 2019, czwarty dzień nowenny przed uroczystością św. Franciszka
Migracja
Prezentacja tematu (Instrumentum Laboris 66-68).
Ruch migracyjny, zaniedbany zarówno politycznie, jak i duszpastersko przyczynił się do destabilizacji społecznej w społecznościach amazońskich. Miasta tego regionu stale przyjmują pokaźne ilości osób, które do nich migrują i nie są w stanie zapewnić podstawowych potrzeb migrantom. Doprowadziło to wielu ludzi do tułaczki, nocowania w ośrodkach miejskich bez pracy, jedzenia czy dachu nad głową. Wśród nich wielu należy do ludów tubylczych zmuszonych do opuszczenia swoich ziem. „Miasta wydają się być ziemią bez właściciela. Są celem, do którego zmierzają wyrugowani ze swojego terytorium. Na miasto należy spojrzeć wg takiego modelu eksploatacji, który pustoszy terytoria, aby je zawłaszczyć, wysiedlać ludność i wpędzać do miasta ”.
Zjawisko to destabilizuje między innymi rodziny, gdy jedno z rodziców odchodzi w poszukiwaniu pracy w odległe miejsca, pozwalając dzieciom i młodzieży dorastać bez wzorca ojca i/lub matki. Młodzi ludzie przemieszczają się również w poszukiwaniu zatrudnienia legalnego lub nielegalnego, aby pomóc w utrzymaniu, tego co pozostało z rodziny, porzucając edukację na poziomie podstawowym, narażając się na wszelkie formy przemocy i wykorzystywania. W wielu regionach Amazonii ci młodzi ludzie padają ofiarą handlu narkotykami, handlu ludźmi lub prostytucji (kobiecej i męskiej).
Zaniedbania rządów we wdrażaniu skutecznej wewnętrznej polityki społecznej, głównie w dziedzinie edukacji i zdrowia, intensyfikuje ten ruch migracyjny z każdym dniem. Chociaż Kościół towarzyszył temu napływowi migracyjnemu, to jednak pozostawił puste przestrzenie duszpasterskie w obrębie Amazonki, którymi należy się zająć.
Modlitwa franciszkańskaPanie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju
Abym siał miłość tam, gdzie panuje nienawiść
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda
Jedność tam, gdzie panuje rozłam
Prawdę tam, gdzie panuje błąd
Wiarę tam, gdzie panuje zwątpienie
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz
Światło tam, gdzie panuje mrok
Radość tam, gdzie panuje smutek
Spraw Panie, abym mógł
Nie tyle szukać pociechy co pociechę dawać
Nie tyle szukać zrozumienia co rozumieć
Nie tyle szukać miłości co kochać
Albowiem dając - otrzymujemy
Wybaczając – zyskujemy przebaczenie
A umierając – rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen
Czytanie Ewangelii z dnia (Łk 9, 43b-45)
lub:
Czytanie Ewangelii wg św. Jana (J 10, 1-10)
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, owce zaś postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych». Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie pastwisko. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie, i miały je w obfitości.
Z Pism św. Franciszka (Wykład Modlitwy Pańskiej, 5)
Bądź wola Twoja jak w niebie, tak i na ziemi: abyśmy Cię kochali z całego serca (por. Łk 10, 27), zawsze o Tobie myśląc; z całej duszy, zawsze za Tobą tęskniąc; całym umysłem, ku Tobie kierując wszystkie nasze intencje, szukając we wszystkim Twojej chwały i ze wszystkich naszych sił, obracając wszystkie nasze siły i władze duszy i ciała na służbę Twej miłości, a nie na co innego; i bliźnich naszych kochajmy jak samych siebie (por. Mt 22, 37. 39), wszystkich pociągając według sił do Twojej miłości, ciesząc się z dobra innych jak z własnego i współczując w nieszczęściu, i nikomu nie dając żadnego zgorszenia (por. 2 Kor 6, 3).
Rozważanie
Instrumentum Laboris ujawnia serię nieprawidłowości, które powstają w związku z migracją ludów, w szczególności ludów amazońskich. Wzrasta poczucie odrzucenia i pogardy wobec migrantów, podsycając uprzedzenia oraz “bajki”, które budują ksenofobię. Ostatnie badania naukowe potwierdzają jednak, że ksenofobia to nie tylko odrzucanie cudzoziemca,, ale również odrzucanie biednego (aporofobia). Przykładem niech będzie wiele krajów, w których to ceni się przybywanie migrantów pełnych portfelach, głównie turystów.
Migracja jest fenomenem istniejącym od zawsze. Istota ludzka migruje, by szukać lepszych warunków i środków do życia. Naród izraelski był ludem migrującym, tak jak wiele innych ludów wczoraj i dziś.
W perykopie Ewangelii spotykamy osobę Jezusa, Dobrego Pasterza. Owce za nim idą, ponieważ znają Jego głos, ponieważ ufają, że dobrze je potraktuje i ponieważ pamiętają zielone łąki i spokojne strumyki, po których wiódł je pasterz (por. Ps 23). Kościół jest powołany do pasterzowania wzorem Jezusa. Wiele osób błądzi bez celu po miastach i drogach, od miasta do miasta, od kraju do kraju, bez konkretnego kierunku, szukając miejsca, by się osiedlić i mieszkać. Osoby te oczekują przyjęcia z miłosierdziem i współczuciem. Jezus mówi: “Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie.” (Mt 25, 35-36).
Święty Franciszek z Asyżu w Wykładzie Modlitwy Pańskiej, zaprasza nas do tego, by spalać się w służbie Bożej, która wyraża się przede wszystkim w służbie bliźniemu. W gruncie rzeczy na tym właśnie polega ukazywanie innym Bożej Miłości, by razem tworzyć wspólnotę ludzką, która będzie bardziej godna, sprawiedliwa i braterska.
Pytania do refleksji:
Co sądzisz o migracji?
Jak powinniśmy się zachowywać wobec migrantów?
Jak możemy przeciwdziałać przesądom, które powstają wokół migrantów: rdzennych mieszkańców i cudzoziemców?
Prośby
Aby Kościół był zawsze mile widzianym domem. Niech najmniejsi, słabi, nic nie znaczący, przybywający z innych miejsc, znajdą w naszych wspólnotach dobre świadectwo miłości Boga. Ciebie prosimy..
Aby na całym świecie istniały bardziej sprawiedliwe przepisy prawne, które chronią i bronią rodzin migrantów, uchodźców, mniejszości, zwłaszcza dzieci i młodzieży, świadomi, jak wielką wartość dla nich ma dach nad głową, praca, kawałek ziemi do życia: Ciebie prosimy..
Aby Pan przyjął do siebie tych, którzy umierają w trudnych wędrówkach migracyjnych oraz o siły dla ich rodzin, które czekają z nadzieją na powrót swoich bliskich. Ciebie prosimy..
Abyśmy w naszych relacjach międzyludzkich praktykowali kulturę spotkania, ułatwiali przybywającym z innych miejsc kontakty z ludźmi oraz abyśmy wszyscy mogli się wzbogacać, odkrywając i otrzymując dobro od innych. Ciebie prosimy..
Dla nas tu obecnych, aby Bóg udzielił nam łaski, byśmy nie byli obojętni i nie przywykli do tego, co niesprawiedliwe biorąc to za normalność. Ciebie prosimy..
Ojcze nasz...
Modlitwa końcowa za Synod Panamazoński
Boże Ojcze, Synu i Duchu Święty,
oświeć swoją łaską Kościół, który jest w Amazonii.
Pomóż nam przygotować z radością, wiarą i nadzieją
Synod Panamazoński:
„Amazonia: nowe ścieżki dla Kościoła
i dla integralnej ekologii ”.
Otwórz nasze oczy, nasz umysł i serce
Po to by przyjąć to co Duch Św.
mówi do Kościoła w Amazonii.
Wzbudź uczennice i uczniów-misjonarzy,
którzy poprzez słowo i świadectwo życia
będą głosić Ewangelię narodom Amazonii,
będą bronić ziemi, roślinności i rzek regionu,
przed zniszczeniem, zanieczyszczeniem i śmiercią.
Niechaj Nasza Pani z Nazaretu, Królowa Amazonii,
wstawia się za nami,
by nigdy nie brakowało nam odwagi i zaangażowania
iść ramię w ramię z Jej Synem Jezusem. Amen