Dzień V - Urbanizacja Amazonii
29 września 2019, piąty dzień nowenny przed uroczystością św. Franciszka
Urbanizacja Amazonii
Prezentacja tematu (Instrumentum Laboris. 70-72)
Pomimo mówienia dzisiaj o Amazonii jako płucach planety (por. LS 38) i spichlerzu świata, dewastacja regionu i bieda spowodowały wielkie przemieszczenia ludności w poszukiwaniu lepszego życia. Rezultatem tego „exodusu w poszukiwaniu ziemi obiecanej” jest wzrost zjawiska urbanizacji w regionie, która sprawia, że trudno jednoznacznie ocenić tę rzeczywistość. Według statystyk miejska populacja Amazonii wzrosła wymiernie; obecnie od 70 do 80% ludności mieszka w miastach. Wielu mieszkańców z nich nie ma dostępu do niezbędnej infrastruktury i zasobów publicznych, aby zaspokoić potrzeby miejskiego życia. Wraz ze wzrostem liczby miast maleje liczba mieszkańców wsi. Problem urbanizacji obejmuje jednak nie tylko zmianę miejsca zamieszkania czy rozwoju miast, ale także zmianę stylu życia narzucanego przez metropolię. Ten model dosięga obszary wiejskie, zmieniając nawyki, zwyczaje i tradycyjne formy życia. Kultura, religia, rodzina, edukacja dzieci i młodzieży, praca i inne aspekty życia szybko zmieniają się w odpowiedzi na nowe wyzwania płynące z miasta.
Abym siał miłość tam, gdzie panuje nienawiść
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda
Jedność tam, gdzie panuje rozłam
Prawdę tam, gdzie panuje błąd
Wiarę tam, gdzie panuje zwątpienie
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz
Światło tam, gdzie panuje mrok
Radość tam, gdzie panuje smutek
Spraw Panie, abym mógł
Nie tyle szukać pociechy Co pociechę dawać
Nie tyle szukać zrozumienia Co rozumieć
Nie tyle szukać miłości Co kochać
Albowiem dając - otrzymujemy
Wybaczając – zyskujemy przebaczenie
A umierając – rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen
Słowa Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 16, 19-31)
Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób - niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”. Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”. Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”». Oto Słowo Pańskie
Z Pism św. Franciszka z Asyżu (Pochwała Stworzeń, 6-9)
Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata wiatr i przez powietrze,i chmury, i pogodę, i każdy czas, przez które Twoim stworzeniom dajesz utrzymanie. Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę wodę, która jest bardzo pożyteczna i pokorna i cenna i czysta. Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata ogień, którym rozświetlasz noc: i jest on piękny, i radosny i krzepki, i mocny. Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami.
Rozważanie
Eksploatacja zasobów Amazonki potrzebuje siły roboczej, w związku z tym wielu osiedla się tu i tam bez żadnego planowania ani elementarnej troski o mieszkańców. W niektórych miejscach pracownikom brakuje między innymi dostępu do podstawowej opieki medycznej, , edukacji, porad prawnych. Obowiązuje tam prawo najsilniejszego. Powstaje społeczeństwo pełne niesprawiedliwości i ubóstwa, prawie niemożliwe do przezwyciężenia.
Kościół opowiada się za mądrym podejściem do polityki rozwoju społecznego w trosce i o godne warunki pracy dla ludzi. Rządy i przedsiębiorstwa powinny zobowiązać się do zauważenia „Łazarzy”, którzy ponoszą konsekwencje niesprawiedliwości społecznej.
Urbanizacja Amazonii wynika w dużej mierze z działalności wydobywczej, która nie tylko jest powodem biedy dla ludzi, , ale masowo niszczy środowisko naturalne. Brat Franciszek z Asyżu ze swoją Pochwałą Stworzeń zachęca nas do wielbienia Pana, i jednocześnie pomaga nam docenić błogosławieństwa, które On nam dał na ziemi, w wodzie, w lasach i zwierzętach, które je zamieszkują.
Sugestie do refleksji:
- Jak możemy brać udział w podejmowaniu decyzji, które wpływają na naszą Amazonkę?
- Czy zastanawiałeś się, jaki świat opuszczasz dla przyszłych pokoleń?
- Wypełnij kwestionariusz „Mój ślad ekologiczny”, który znajdziesz w załączniku 1, i podziel się wynikami z rodziną, przyjaciółmi i / lub kolegami. (nie mamy tego załącznika, zostawmy go mieszkańcom Amazonii)
Prośby
- Za Kościół i zgromadzenia zakonne, aby umiały reagować na znaki czasu objawiające się krzykiem natury, zranionej przez ludzkość, która jest niezdolna uznać swoje powołanie do bycia opiekunem wszystkiego co istnieje. Ciebie prosimy..
- Za organizacje międzynarodowe i krajowe, aby wiedziały jak zdecydowanie potępić nadmierną eksploatację dóbr, tak hojnie ofiarowanych przez Matkę Ziemię, ze strony osób i narodów, co powoduje skrajną biedę wielu braci i sióstr i życie w ciągłej potrzebie. Ciebie prosimy..
- Aby młodzi ludzie, zainspirowani przykładem świętego Franciszka, dokonali z dojrzałością wyboru bezinteresownego i zrównoważonego stylu życia, promując opiekę i ochronę ekosystemów, gwarantując dostęp do wszystkich podstawowych zasobów i zachęcając do praktyk, które szanują podstawowe prawa osoby ludzkiej i każdego stworzenia. Ciebie prosimy..
- Za nas, którzy uczestniczymy w tej Eucharystii i ofiarowujemy Bogu owoce ziemi i dzieło pracy rąk ludzkich, abyśmy byli gotowi na odpowiedź na Jego Słowo, które wzywa nas do bycia prorokami nowego stworzenia. Ciebie prosimy..
Ojcze nasz...
Modlitwa końcowa za Synod PanamazońskiBoże Ojcze, Synu i Duchu Święty,
oświeć swoją łaską Kościół, który jest w Amazonii.
Pomóż nam przygotować z radością, wiarą i nadzieją
Synod Panamazoński:
„Amazonia: nowe ścieżki dla Kościoła
i dla integralnej ekologii ”.
Otwórz nasze oczy, nasz umysł i serce
Po to by przyjąć to co Duch Św.
mówi do Kościoła w Amazonii.
Wzbudź uczennice i uczniów-misjonarzy,
którzy poprzez słowo i świadectwo życia
będą głosić Ewangelię narodom Amazonii,
będą bronić ziemi, roślinności i rzek regionu,
przed zniszczeniem, zanieczyszczeniem i śmiercią.
Niechaj Nasza Pani z Nazaretu, Królowa Amazonii,
wstawia się za nami,
by nigdy nie brakowało nam odwagi i zaangażowania
iść ramię w ramię z Jej Synem Jezusem. Amen!